0

سبد خرید شما خالی است.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

نکات ضروری برای عکاسی در زمستان و هوای سرد

دسته بندی :تکنولوژی, موبایل 24 آذر 1400 ام‌سینام 462
نکات ضروری برای عکاسی در زمستان

نکات ضروری برای عکاسی در زمستان، متاسفانه و یا خوشبختانه، برخی از بهترین فرصت‌های عکاسی در روزهای بسیار سرد زمستانی به دست می‌آید. عکاسی در چنین شرایطی طبعاً با دشواری‌های خاصی همراه خواهد بود. ولی مادامی که برای همه چیز آماده باشید، مشکلی در زمینه عکاسی در زمستان در طول سردترین روزهای سال هم نخواهید داشت. مهم نیست از چه نوع تجهیزات و دوربینی استفاده می‌کنید. آماده‌سازی مناسب و آگاهی کامل از وسایل و محیط به یک عکاس کمک خواهد کرد که تجربه‌ای موفقیت آمیز در این روزها داشته باشد.

البته در منظور ما از سرما در این مقاله، سرمای سخت و طاقت‌فرسا است. در واقع، اگر برای عکاسی در این شرایط اطلاعات کافی داشته و آماده باشید، در روزهایی که هوا مطلوب‌تر است هم طبعاً هیچ مشکلی نخواهید داشت. بنابراین، قبل از اینکه صحبت از مسائل مربوط به عکاسی را شروع کنیم، این نکته‌ی بسیار مهم را متذکر می‌شویم که برودت هوا را جدی بگیرید! سرما باعث هیپوترمی یا همان سرمازدگی می‌شود. هیچ عکسی بالقوه‌ای ارزش عوارض جانبی مخرب و حتی کشنده قرار گرفتن مدت طولانی در معرض سرما و ریسک کردن سلامت خودتان را ندارد. بنابراین، برنامه ریزی کنید، به خودتان فشار نیاورید و برای گرم شدن در پایان گردش و عکاسی هم برنامه داشته باشید. همچنین، قبل از حرکت توصیه می‌کنیم به اطرافیان خودتان خبر دهید که کجا می‌روید و احتمالاً چه زمانی بر‌می‌گردید.

 

قبل از شروع عکاسی در زمستان باید چه کار کرد؟

 

بررسی باتری‌ها

باتری‌ها درست مثل خزندگان و سایر موجودات خونسرد از هوای سرد متنفرند! دمای پایین هوا باعث کاهش عملکرد آن‌ها می‌شود و طبعاً شما هم دوست ندارید که برنامه عکاسی شما به خاطر مشکل باتری دچار اخلال شود.

بنابراین، توصیه ما این است که برای عکاسی در روزهای بسیار سرد زمستان، از باتری‌های قوی و ترجیحاً نو استفاده کنید. همیشه هم سعی کنید باتری اضافه همراه خودتان داشته باشید. البته این باتری اضافه را در کیف دوربین نگذارید. آن‌ را لابه‌لای لباس‌های گرم خودتان نگه دارید تا گرم بمانند.

 

کیف و یا کوله پشتی دوربین

استفاده از این ابزارها همیشه برای محافظت از تجهیزات عکاسی شما ضروری است. ولی در روزهای سرد زمستان، خیلی بیشتر به آن‌ها احتیاج خواهید داشت. در هوای بسیار سرد برفی و یا بارانی، طبعاً دوربین هم مثل خود شما در معرض این عوامل قرار دارد. همانطور که با پوشیدن لباس‌های مختلف از خودتان محافظت می‌کنید، بهتر است از تجهیزات عکاسی خودتان هم به‌خوبی مراقبت کنید، چراکه در برابر این عوامل آسیب‌پذیر هستند.

 

نکات ضروری برای عکاسی در زمستان

نکات ضروری برای عکاسی در زمستان

 

دستکش

انتخاب دستکش خود و مناسب برای عکاسی خیلی دشوار است. برخی دستکش‌ها خیلی گرم نیستند، دستکش‌های خوب و گرم هم خیلی ضخیم بوده و قابلیت انعطاف پذیری کمی دارند. در واقع، شما برای عکاسی در زمستان به دستکشی احتیاج دارید که هم گرم باشد، هم دست شما برای عکاسی راحت باشد و به راحتی بتوانید دوربین را تنظیم کنید.

البته این موارد به میزان سرمای هوا بستگی خواهد داشت. اگر قصد عکاسی در مناطق کوهستانی، برفی و بسیار سرد داشته باشید، طبعاً به تجهیزات خیلی قوی‌تری احتیاج خواهید داشت. ولی عکاسی در روزهای معمولی‌تر زمستانی شاید چندان دشوار نباشد.

 

دست گرم‌کن

این مورد شاید برای شما عجیب باشد یا اینکه برای هرکس مناسب نباشد. ولی مخصوص افرادی است که قصد عکاسی در محیط‌هایی با سرمای بسیار سخت و کوهستانی دارند. دست گرم‌کن ها انواع مختلفی دارند. ساده ترین آن‌ها به اندازه کارت‌های بانکی هستند از واکنش مواد درون خود با هوا ایجاد گرما می‌کنند و این گرما برای چند ساعت باقی می‌ماند. این بسته‌های کوچک را می‌توانید در دست بگیرید یا اینکه حتی در دستکش خود بگذارید تا دست شما را کاملاً گرم کنند.

 

محافظ برای سه پایه

شاید به ذهنتان هم نرسیده باشد، اما تصور کنید در فضای بسیار سرد و کوهستانی قرار باشد از سه پایه‌های فلزی استفاده کنید! پوشش‌های ابری مختلفی برای سه‌پایه می‌توانید تهیه کنید هم دیگر نیازی نباشد پایه‌های فلزی را مستقیم لمس کنید. البته استفاده از این محافظ‌های ابری به صورت کلی و همیشگی هم توصیه می‌شود.

 

نکات و ترفندهای عکاسی در زمستان و فضای سرد

در بخش قبلی برخی از تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی در فضاهای خیلی سرد و سخت را معرفی کرده بودیم. در این بخش به این موضوع می‌پردازیم که برای عکاسی در این محیط‌ها باید به چه مواردی دقت داشته باشید. در واقع، حالا بیشتر قصد داریم نکات و ترفندهای عکاسی در برف و زمستان را مطرح کنیم.

پیش از شروع، این نکته را مجدداً یادآوری می‌کنیم که فراموش نکنید باتری‌های دوربین را تا جای ممکن گرم نگاه دارید. اگر فلاش هم همراه خود دارید، آن را هم حتماً باید در جای گرم‌تری نگهداری کنید. چرا که هم باتری و هم فلاش در محیط‌های خیلی سرد آسیب می‌بینند. حالا به نکات عکاسی می‌پردازیم.

 

زمستان برای عکاسی از آسمان عالی است

اگر طرفدار عکاسی نجومی و عکاسی از آسمان و ستارگان باشید، زمستان فرصتی عالی برای این کار است. کهکشان راه شیری در طول زمستان خیلی مشخص نیست، ولی این فصل کماکان فرصتی عالی برای عکاسی نجومی و پیدا کردن سایر ستاره‌ها و مسیرهای آن‌ها است. هوا در شب‌های سرد زمستان معمولاً تمیزتر است و آن امواج گرمایی فصل‌های تابستانی را ندارد. بنابراین مسافت دید شما بیشتر خواهد بود. کافی است بتوانید از تکنیک‌های مختلف به خوبی استفاده کنید تا متوجه شوید تصاویر شما خیلی تمیزتر و واضح‌تر از روزهای تابستانی هستند. برف روی زمین هم به روشن شدن اطراف کمک می‌کند.

 

تنظیمات پیشنهادی دوربین برای عکاسی در برف

اگر یک دوربین بدون آینه یا DSLR دارید، تنظیمات زیر می‌تواند برای عکاسی در محیط‌های کاملاً‌ سرد و برفی مناسب باشد.

 • اولویت دیافراگم. دیافراگم باز (F/1.2 تا F/4) برای عکاسی با پس‌زمینه کم‌عمق. دیافراگم پایین (F/8 تا F/16) برای درج بیشتر منظره و اطراف در تصویر.
 • مقدار ISO را یا به‌صورت خودکار تنظیم کنید یا آن را بر اساس نور محیط انتخاب کنید. مقادیر ۱۰۰ تا ۴۰۰ معمولاً مناسب خواهد بود. البته مگر اینکه بخواهید در طول شب عکاسی کنید.
 • سرعت شاتر: وقتی اولویت دیافراگم باشد، این مقدار به صورت خودکار تنظیم خواهد شد.
 • نوردهی (Exposure): مقدار +۱ مناسب است.
 • فرمت تصویر: توصیه ما این است که با فرمت RAW عکاسی کنید
 • White Balance: روی مقدار خودکار تنظیم کنید. از آنجایی که با فرمت RAW عکس میگیریم، تعادل نور سفید را بعدا می‌توانیم تنظیم کنیم.

 

تنظیمات پیشنهادی برای عکاسی در برف با موبایل و گوشی هوشمند

اگر می‌خواهید از دوربین‌های گوشی هوشمند خود برای عکاسی استفاده کنید،‌ احتمالاً گزینه‌های خیلی زیادی برای تنظیم پیش روی شما نخواهد بود. با این حال، گوشی‌های امروزی خیلی هوشمند و زرنگ‌ شده‌اند و بنابراین نباید مشکلی در ثبت عکس‌هایی فوق‌العاده در محیط‌های برفی داشته باشند. با این حال، توصیه می‌کنیم این چند مورد را بررسی کرده و تحت نظر داشته باشید:

 • حالت HDR را فعال کنید. در این حالت نوردهی در تمام فریم عکاسی به‌خوبی توزیع می‌شود.
 • مقدار نوردهی: نوردهی (Exposure) یکی از مواردی است که در گوشی‌های هوشمند هم می‌توانید آن را تنظیم کنید. توصیه می‌کنیم آن را روی +۱ قرار دهید.
 • White Balance را روی خودکار بگذارید.
 • فلاش گوشی هم حتماً خاموش باشد.

با تمام این توضیحات، اجازه ندهید هوای سرد زمستان شما را از بیرون رفتن برای عکاسی باز دارد. همانطور که می‌گویند،‌ گاهی اوقات بهترین تصاویر زمانی گرفته می‌شوند که هوا در بدترین حالت خود قرار دارد. بنابراین شما هم با کمی آمادگی و برنامه ریزی می‌توانید بدون توجه به وضعیت جوی بیرون رفته و عکاسی کرده و البته اینکه از انجام آن لذت ببرید.

 

منابع: findingtheuniverse و bhphotovideo

مطالب زیر را حتما بخوانید:

 1. مژگان گفته؛
  10:12 1400/10/12

  من خیلی عکاسی میکنم ولی این نکات هم عالی بودند خیلی ممنونم

  • ام‌سینام گفته؛
   08:22 1400/10/13

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:
0