0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بررسی تفاوت و مشخصات کیبورد مکانیکی با کیبورد جزیره‌ای

دسته بندی :تکنولوژی, کامپیوتر 4 دی 1401 ام‌سینام 532
کیبورد مکانیکی با کیبورد جزیره‌ای

کیبورد مکانیکی با کیبورد جزیره‌ای در سطح بازار بسیار رایج هستند و بسیاری از کاربران عادی و حتی حرفه‌ای برای کامپیوترهای شخصی خود، کیبورد مکانیکی را خریداری می‌کنند. اگر به دنبال یک صفحه کلید کاملاً جدید هستید، به سرعت انواع مختلفی از صفحه کلیدهای موجود برای خرید را پیدا خواهید کرد که هر کدام دارای مزایا و ویژگی هایی هستند. کیبوردهای مکانیکی و جزیره ای دو نوع از رایج ترین کیبوردهای موجود در بازار هستند.

 

تفاوت‌های کیبوردهای مکانیکی و جزیره‌ای

این صفت به کیبوردهایی خطاب می‌شود که از سویچ‌های فنری و مکانیکی استفاده می‌کنند. به زبان بسیار ساده، هر دکمه‌ی کیبوردهای مکانیکی، زمانی عملکرد خود را انجام می‌دهند که یک فشاری در حد آستانه‌ی خاصِ دکمه توسط انگشتان دست کاربر وارد شود. باید گفت کیبوردهای مکانیکی اختراع جدیدی نیست و ساخت و توسعه‌ی کیبوردهای مکانیکی به دهه‌ی ۱۷۰۰ میلادی برمی‌گردد. اگرچه، کیبوردهای مکانیکی در اواخر دهه‌ی ۹۰ و همچنین اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ با کامپیوترهای دسکتاپ به شکل ویژه‌ای پرطرفدار شدند. کیبوردهای مکانیکی به طور معمول گران‌قیمت‌تر بوده و دکمه‌های این مدل کیبورد زمانی که فشرده می‌شوند صدای بلندتری را تولید می‌کنند. با تمامی این تفاسیر، کار با کیبوردهای مکانیکی تجربه‌ی بهتری را برای کاربر به همراه خواهد داشت.

 

کیبورد تسکو مدل TK 8027 با حروف فارسی

 

جزیره‌ای یا چیکلت (Chiclet) به کیبوردهای غشایی شبیه هستند اما باز خورد لمسی بیشتری را به همراه دارند؛ چراکه دکمه‌های این کیبورد با یک مدل پلاستیک‌های قالب‌گیری شده در بالای یک سطح غشایی ساخته می‌شوند. کیبوردهای جزیره‌ای اغلب در نوت‌بوک و لپتاپ‌ها یافت می‌شود و طرفدارهای خاص خود را دارد. علت نام‌گذاری این کیبورد تحت عنوان چیکلت، به دلیل شباهت آن به برند معروف آدامسِ چیکلت کادبری آدامز بوده است.

 

کیبورد مکانیکی با کیبورد جزیره‌ای

کیبورد مکانیکی با کیبورد جزیره‌ای

 

کیبوردهای جزیره‌ای در نقطه مقابل کیبوردهای مکانیکی قرار می‌گیرند؛ یعنی تعمیر یا برطرف کردن نواقص دکمه‌های کیبورد مکانیکی کار به شدت سخت‌تری خواهد بود. اگر یک دکمه‌ای از کیبورد جزیره‌ای خراب شده یا از جای خود خارج شود، شما به احتمال زیاد باید یک کیبورد جدید را خریداری کنید. علت این ماجرا، وجود لایه‌ی غشایی در کیبورد است که باید کاملا سالم بوده تا عملکرد مطلوبی را از خود نشان دهد. بنابراین، کیبوردهای جزیره‌ای نسبت به کیبوردهای مکانیکی دوام کمتری دارد اما باید خاطر نشان کرد که کیبورد جزیره‌ای نسبت به مدل دیگر صدای کمتری را تولید می‌کند. همچنین از آنجایی که بین دکمه‌ها در کیبورد جزیره‌ای فضای بسیار کمی وجود دارد، تمیز نگه داشتن دکمه‌های این مدل کیبورد کار چندان آسانی نخواهد بود.

 

مچ بند هوشمند شیائومی مدل Mi Band 6 Global Version

 

اگر وزن و اندازه‌ی کیبورد مورد نظرتان برای‌ شما اهمیت دارد، باید گزینه‌های پیش روی خود را قبل از انتخاب کیبورد مکانیکی یا جزیره‌ای بررسی کنید. کیبوردهای مکانیکی معمولا سنگین‌تر از کیبوردهای جزیره‌ای بوده و به طور معمول فضای بیشتری روی میز یا سطح لپتاپ در حین استفاده طلب می‌کنند. از آن سو، کیبوردهای جزیره‌ای سبک‌تر بوده و فضای کمتری را روی میز کار اشغال می‌کنند. از آنجایی که کیبوردهای مکانیکی از لحاظ حجم و اندازه سنگین‌تر هستند، حمل و نقل آنها زحمت بیشتری می‌خواهد اما کیبوردهای جزیره‌ای را می‌توان راحت‌تر به اماکن مختلف جابه‌جا کرد.

 

تفاوت‌‌های میان کیبورد جزیره‌ای و مکانیکی از لحاظ کاربران هدف

به طور کلی کاربرانی که اهل بازی های ویدیویی هستند، کیبوردهای مکانیکی را انتخاب می‌کنند؛ چراکه این مدل کیبوردها مقاوم‌تر بوده و در بلند مدت بیشتر به کار گیمرها می‌آیند. از طرفی کیبوردهای مکانیکی ویژگی تحت عنوان N-key Rollover دارند که به شدت برای گیمرها سودمند است. شاید این سوال در حال حاضر در ذهن‌تان شکل گرفته که این قابلیت به چه معناست و چه کاربردی دارد.

 

N-key rollover چیست؟

Rollover به طور کلی به این معناست که شما چند کلید را روی کیبورد می‌توانید به طور هم‌زمان قبل از این‌که به مشکل بخورید فشار دهید. کیبوردهای ارزان قیمت به طور معمول قابلیت N-key rollover بی‌نهایت را ندارند. برخی از کیبوردها از یک رول‌اور دو دکمه‌ای بهره می‌برند، در حالی‌که اکثر کیبوردهای خوب در سطح بازار حداقل رول‌اور شش دکمه‌ای دارند.

اگر کاربر از حدِ رول‌اور کیبورد فراتر برود، مشکلاتی برای کیبورد رخ می‌دهد. یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین مشکل، انسداد یا بلاک شدن کیبورد است؛ یعنی بعضی از دکمه‌ها به راحتی نادیده گرفته می‌شوند. برای مثال کیبورد شما یک رول‌اور پنج دکمه‌ای دارد. شما یک فایل متنی را باز کرده و دکمه‌های اعداد را از یک تا شش به طور هم‌زمان فشار دهید. در صفحه‌ی نمایش و در فایل متنی شما به جای شش عدد، تنها پنج مورد را مشاهده می‌کنید؛ چراکه عدد ششم بلاک شده است.

 

کیبورد جدید SteelSeries و بی نیاز از هشدارهای صوتی

 

یکی دیگر از مشکلات در این زمینه، فرایند روح شدن یا Ghosting است. در این حالت، یک کلید را که شما اصلا و ابدا فشار نداده‌اید، به عنوان یک داده‌ی ورودی در سیستم ثبت می‌شود. در مثالِ قبلی که ذکر کرده‌ایم، برای مثال شما عدد هشت را در صفحه می‌بینید، در صورتی‌که شما اصلا آن دکمه را فشار نداده بودید.

 

کیبورد مکانیکی با کیبورد جزیره‌ای

کیبورد مکانیکی با کیبورد جزیره‌ای

 

تفاوت‌‌های میان کیبورد جزیره‌ای و مکانیکی از لحاظ قیمت

کیبوردهای مکانیکی در مقایسه با مدل جزیره‌ای گران‌قیمت‌تر هستند؛ چراکه کیبوردهای مکانیکی کیفیت ساخت بالاتری داشته و اجزای اضافی دیگری نظیر نورپردازی و اتصال بی‌سیم هم در بدنه‌ی این نوع کیبوردها می‌توان تعبیه کرد که طبیعتا روی قیمت کیبورد تاثیرگذار خواهد بود.

 

کیبورد و ماوس تسکو مدل TKM 8052 با حروف فارسی

 

کیبوردهای جزیره‌ای در مقایسه با مدل مکانیکی ارزان‌قیمت است. اگر به دنبال خرید یک کیبورد ارزان قیمت هستید، خرید کیبورد جزیره‌ای منطقی‌تر است. اگر شما یک کاربر عادی هستید، با خرید این مدل کیبورد می‌توانید با خیال راحت به کارهای روزمره‌ی خود بپردازید. در غیر این صورت، اگر شما یک گیمر حرفه‌ای هستید یا تایپ کردن به صورت حرفه‌ای بخشی از مهارت‌های شغلی شما محسوب می‌شود، خرید یک کیبورد مکانیکی پیشنهاد بهتری است. با تمامی این تفاسیر، در حال حاضر شما ضمن در نظر گرفتن بودجه‌ی خرید، بسته به نیازهای خود و همچنین سبک و سنگین کردن نقاط قوت و ضعف موجود در کیبوردهای مکانیکی و جزیره‌ای می‌توانید بهترین کیبورد را برای سیستم رایانه‌ی شخصی خود خریداری کنید.

 

دوام صفحه کلید مکانیکی در مقابل صفحه کلید Chiclet

کیبوردهای مکانیکی به دلیل ساخت باکیفیت خود، سال‌ها دوام می‌آورند و به اندازه کافی مستحکم هستند که قبل از شکستن، در برابر سوء استفاده مقاومت کنند. یک کلید جابجا شده روی صفحه کلید مکانیکی معمولاً می تواند در جای خود قرار گیرد. با ابزار مناسب، معمولاً می توان سوئیچی را که در نهایت پس از استفاده مکرر از بین می رود، تعویض کرد. همچنین تمیز کردن و نگهداری آنها بسیار آسان تر است.

تعمیر کیبوردهای چیکلت بسیار دشوارتر یا حتی غیرممکن است. اگر یک کلید روی یک کیبورد چیکلت جدا شود، به احتمال زیاد باید یک صفحه کلید جدید بخرید. این به دلیل لایه غشایی است که برای عملکرد صحیح مدار باید دست نخورده باشد. همچنین دوام کمتری نسبت به صفحه کلیدهای مکانیکی دارند و به طور کلی صدای کمتری تولید می کنند. همچنین، از آنجایی که تنها کمی فضا بین کلیدهای کیبورد چیکلت وجود دارد، تمیز نگه داشتن آن ممکن است دردسرساز باشد.

 

ترجمه شده توسط گروه ترجمه و ویراستار ام سینام

منبع: makeuseof

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0