0

سبد خرید شما خالی است.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

تفاوت های اصلی رم DDR4 با DDR5

دسته بندی :تکنولوژی, کامپیوتر, لپ تاپ 19 تیر 1400 ام‌سینام 438
تفاوت رم DDR4 با DDR5

تفاوت رم DDR4 با DDR5

تفاوت رم رم DDR4 با DDR5 ، با ام سینام مگ همراه باشید… DDR5 نسل بعدی حافظه رم محسوب می‌شود و قرار است این نوع رم‌ها در اواخر تابستان یا پاییز ۲۰۲۱ به طور گسترده راهی بازار شوند. همانطور که از نام آن پیداست، رم DDR5 قرار است به عنوان جایگزین DDR4 انجام وظیفه کند. از بین مزایای آن می‌توانیم به سرعت بیشتر، مصرف انرژی کمتر و افزایش ظرفیت اشاره کنیم. در ادامه به جزئیات نسل جدید حافظه رم و تفاوت آن با نسل قبلی می‌پردازیم.

 

درباره رم DDR5 بیشتر بدانید

همانطور که احتمالا می‌دانید، برای بهره‌گیری از رم DDR5 باید مادربرد و پردازنده‌ی سیستم از آن پشتیبانی کنند. انتظار می‌رود اولین رم‌های DDR5 تقریبا همزمان با نسل جدید پردازنده‌های اینتل در نیمه‌ی دوم ۲۰۲۱ به دست کاربران برسند. تعدادی از شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه‌ی ساخت رم مانند Corsair، Kingston و TeamGroup در حال آماده شدن برای تولید انبوه رم‌های DDR5 هستند.

مانند دوره‌های انتقالی قبلی، در ابتدا پردازنده‌های سازگار با DDR5 از رم‌های DDR4 هم پشتیبانی خواهند کرد. اما این موضوع برای مادربردها صدق نمی‌کند چرا که یک مادربرد یا باید با DDR4 سازگار باشد یا DDR5. دلیل این موضوع به اسلات‌های مختص رم برمی‌گردد و هرکدام از نسل‌های مختلف رم‌ها از تعداد پین‌های متفاوتی بهره می‌برند و همچنین باید به مکان قرارگیری شکاف بین این پین‌ها هم اشاره کنیم. به دلیل همین تفاوت‌ها، قرار دادن یک رم DDR4 در اسلات مربوط به رم DDR5 و بر عکس امکان‌پذیر نیست.

 

تفاوت رم DDR4 با DDR5

 

در رابطه با پردازنده‌های AMD هم این شرکت هنوز تاریخ مشخصی برای عرضه‌ی پردازنده‌های جدید سازگار با استاندارد DDR5 اعلام نکرده است. اما اغلب کاربران انتظار دارند که این شرکت در سال ۲۰۲۲ از پردازنده‌های موردنظر رونمایی کند.

اگر به هر دلیلی به‌زودی باید سیستم جدیدی بخرید، پس رم‌های DDR4 و پردازنده‌های موجود در بازار تمام نیازهای شما را می‌توانند برطرف کنند. همانطور که گفتیم رم‌های DDR5 احتمالا از همان ابتدا برای سرورها و زیرساخت‌های سازمان‌ها مورد استقبال قرار می‌گیرند ولی این موضوع لزوماً به این معنا نیست که کاربران معمولی هم خیلی زود باید به استفاده از آن‌ها روی بیاورند.

اگر در سال ۲۰۲۲ می‌خواهید سیستم جدیدی بخرید، بهتر است اول به نقد و بررسی‌های منتشر شده برای رم‌های DDR5 توجه کنید و سپس چند ماه پیگیر واکنش خریداران این رم‌ها باشید.

روی هم رفته رم‌های DDR5 حرف زیادی برای گفتن دارند اما اگر عجله نکنید، احتمالا می‌توانید این رم‌ها را با قیمت بهتری بخرید و از طرف دیگر شاید تا آن زمان عملکرد رم‌های موردنظر نسبت به نسل‌های اولیه بهتر هم شده باشد.

 

منبع: How To Geek

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:
0