0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

۷ تغییر مهم صنعت ورزش و تناسب اندام در سال ۲۰۲۱

صنعت ورزش و تناسب اندام

بیماری همه‌گیر کرونا دنیای صنعت ورزش و تناسب اندام را با تغییرات زیادی مواجه کرده است. در آینده اهدافی که افراد به خاطر آن‌ها ورزش می‌کنند هم با تغییراتی روبه‌رو می‌شود؛ به‌عنوان مثال پیش‌بینی می‌شود که به جای تأکید روی حجم یا سرعت بیشتر، جهت‌گیری فعالیت‌های ورزشی بیشتر معطوف به سلامت بیشتر یا امکان ورزش، ویژه‌ی افراد در معرض خطر شود. ما در این مقاله ۷ تغییری که پیش‌بینی می‌شود در صنعت ورزش و تناسب اندام در سال ۲۰۲۱ رخ بدهد را ارائه کرده‌ایم.

تعطیلی این مراکز از یک طرف مشکلاتی را برای مسؤولین آنها ایجاد کرده که عمدتا شامل ضرر و زیان مالی است، از طرف دیگر ورزشکاران و علاقه‌مندان به ورزش را وادار به تغییرات اساسی در رویه‌ی ورزش کردنشان کرده است. این ورزشکاران به اجبار مجبور به ورزش کردن در خانه و استفاده از فیلم‌های آموزشی آنلاین یا اپلیکیشن‌های ورزشی شده‌اند.

 

صنعت ورزش و تناسب اندام

 

۱. سالن‌های ورزش و تناسب اندام باید استانداردهای بهداشتی خود را ارتقا بدهند

بسیاری از افراد در طی دوره‌ی تعطیلی مراکز ورزشی به خاطر کرونا با دویدن، پیاده‌روی یا انجام حرکات ورزشی در خانه توانستند به تناسب اندام دلخواه خود برسند. از این تعداد ۷۳ درصدشان در مصاحبه‌های انجام شده اعلام کردند که قصد دارند برنامه ورزشی فعلی خود را در آینده و حتی پس از فروکش کردن کرونا هم ادامه دهند. اگرچه تعداد زیادی از افراد علاقه‌مند به تناسب اندام هم تمایل دارند که به سالن‌های بدن‌سازی برگردند و تمریناتشان را در آنجا ادامه بدهند، اما شرطی که برای انجام این کار روی آن خیلی مصر هستند، این است که احتمال ابتلا به کرونا در باشگاه‌ها به صفر برسد.

رالف شولز در مصاحبه با ISPO اعلام داشت: «بررسی‌ها نشان داده که نگرانی اکثر مردم درباره‌ی اماکن ورزشی و باشگاه‌های تناسب اندام، رعایت حداکثر سطح ممکن بهداشت و به حداقل رساندن امکان ابتلا به کرونا است. بنابراین جلب اعتماد مردم در این خصوص جزء وظایف باشگاه‌ها و مراکز ورزشی و تناسب اندام است که با این کار وضعیت ادامه حیات اقتصادی خود را تعیین می‌کنند.» بنابراین چنین نتیجه می‌گیریم که شرط اساسی برای ادامه‌ی فعالیت مراکز ورزشی در سال ۲۰۲۱، جلب اعتماد ورزشکاران در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

 

صنعت ورزش و تناسب اندام

 

در کشور آلمان از ابتدای شیوع کرونا تابحال ۱۱/۶ میلیون نفر عضویت خود در باشگاه‌ها و مراکز تناسب‌اندام را ابطال کرده‌اند.

 

۲. اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های ورزشی و تناسب اندام آنلاین، محبوبیت و اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند

در زمان تعطیلی باشگاه‌های ورزشی به خاطر شیوع کرونا، تعداد زیادی از ورزشکاران و علاقه‌مندان به تناسب اندام به استفاده از اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های صنعت ورزش و تناسب آنلاین روی آورده‌اند. برنامه‌هایی مانند فری‌لِتیکز که با تکیه بر هوش مصنوعی برای هر فرد و مبتنی بر ویژگی‌های شخصی افراد اقدام به طراحی یک برنامه‌ی تناسب اندام شخصی می‌کند، در سرتاسر دنیا محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.

سایمون اَلگر، کارشناس ارشد داده‌ورزی در شرکت فِری‌لِتیکز، در این باره اظهار داشت که: «از مزایای اصلی این برنامه برای کاربران می‌توان به این موضوع اشاره کرد که دسترسی به برنامه تناسب اندام اختصاصی، امکان مدیریت و نظارت بر انجام تمرینات، سیستم تشویقی برای انجام ورزش و همه‌ی این موارد با هزینه‌ای پایین برای هر فرد قابل دسترس است، و این بدین معناست که افراد بسیار بیشتری نسبت به گذشته می‌توانند جذب این برنامه بشوند.»

نمونه‌ای دیگر از نوآوری‌های دیجیتال در حوزه‌ی صنعت ورزش و تناسب اندام در سال ۲۰۲۱ استفاده از دوچرخه‌های ثابت هوشمند است. در این دوچرخه‌ها و روبروی کاربر یک مونیتور هوشمند وجود دارد که از طریق آن فرد علاوه بر دنبال کردن برنامه‌ی ورزشی خود می‌تواند با سایر افرادی که از دوچرخه‌های هوشمند استفاده می‌کنند به رقابت پرداخته و یا در تورهای گروهی دوچرخه سواری مجازی شرکت کند.

 

 

۳. ورزش در فضای باز

موضوع ورزش و تناسب اندام در فضای باز دقیقا بعد از شیوع ویروس کرونا اهمیت دوچندانی پیدا کرد؛ تمرینات شدید ورزشی زمانی که در فضای باز و در مجاورت هوای تازه انجام شوند بسیار کم خطر‌تر از زمانی هستند که در فضای بسته باشگاه‌ها  انجام شوند. دلیل این مسأله گردش هوای تازه است. بنابراین به نظر می‌رسد که یکی از راه‌های فعالیت مجدد باشگاه‌های ورزشی و مراکز تناسب اندام در سال ۲۰۲۱ انتقال وسایل و تجهیزاتشان به فضای باز است. این کار ایمنی بیشتری را برای ورزشکاران فراهم می‌کند.

 

صنعت ورزش و تناسب اندام

 

۴. ورزش و تناسب اندام، بیشتر معطوف به سلامت می‌شود

تجربه‌ی یک بیماری همه‌گیر برای هر فرد، منحصربه‌فرد بوده اما از جهاتی دیگر برای همه‌، وجوه اشتراکی هم داشته است. مثلا مسأله‌ی حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن برای همه اهمیت پیدا کرد. شیوع این بیماری موضوع سلامتی را بیش از گذاشته برای همه‌ مهم‌تر کرده است، به همین خاطر هدف از فعالیت‌های ورزشی که پیش از این بیشتر معطوف به افزایش یا کاهش حجم بود، الان بیشتر متوجه سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن شده است. در عمل تغییری که بدان نیاز است، تغییر سالن‌های بدن‌سازی و پرورش‌اندام به مراکز تناسب اندام سلامت محور است.

 

۵. خدمات تمایزیافته و گروه محور

در دنیای امروز شخصی‌سازی حرف اول را می‌زند، از رسانه و خرید گرفته تا سفر. به‌عنوان مثال شما در اینستاگرام خود محتوایی را می‌بینید که بر اساس علایقتان برای شما تنظیم شده و فرد دیگر محتوای دیگری را می‌بیند. این مسأله درباره‌ی خواسته‌ها و اهداف ورزشی افراد هم صدق می‌کند. برنامه‌ تمرینی فردی که هدفش کاهش وزن است طبیعتا با برنامه ورزشی فردی که هدفش تقویت سیستم قلبی عروقی می‌باشد، متفاوت است. حتی برنامه تمرینی دو نفر که هدفشان کاهش وزن است نیز ممکن است باهم متفاوت باشد.

 

صنعت ورزش و تناسب اندام

 

۶. ورزش نقطه اتصال جسم و ذهن

گرایش به موضوعاتی از قبیل یوگا، تمرینات ذهنی و پیلاتس حتی قبل از کرونا هم وجود داشته است. اما با شیوع کرونا گرایش افراد به این نوع تمرینات بیشتر شد. دلیلش هم این مسأله است که امروزه افراد بیشتری می‌خواهند که تمرینات ورزشیشان را با آرامش ذهنی‌شان ترکیب کنند.

این تمایل ریشه در گسترش دامنه‌ی ترس انسان‌ها دارد. امروزه افراد نه تنها مجبور به تحمل استرس شغلی خود هستند، بلکه درباره‌ی مسأله‌ی سلامتی، مسائل اقتصادی، وضعیت تحصیل کودکانشان و بی‌شمار مسأله دیگر باید تنش و استرس تحمل کنند. بنابراین همه به نوعی سعی در مهار کردن و کاهش این ترس دارند که ورزش یکی از بهترین این راه‌ها می‌باشد.

 

صنعت ورزش و تناسب اندام

 

7. ادغام ورزش و تناسب اندام

ترجیح می‌دهید در باشگاه به انجام تمرینات ورزشی بپردازید یا در فضای باز بدوید؟ این سؤال برای بسیاری از علاقه‌مندان به ورزش و تناسب اندام پیش آمده است. با شیوع کرونا و تعطیلی باشگاه‌ها پاسخ دادن به این سؤال راحت شد. در واقع بسیاری از افرادی که به تمرین در باشگاه علاقه داشتند به ورزش در فضای باز یا منزل روی آوردند. گسترش روش‌های تمرینی جایگزین برای رسیدن به تناسب اندام و سلامتی امروزه جزء مسائل اصلی مطرح شده در حوزه ورزش است.

منبع: ISPO

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0